Semenjalnica
Partnerji:
Razvojna agencija Zgornje Gorenjske, Občina Bled, Občina Bohinj, Občina Gorje, Občina Jesenice, Občina Kranjska Gora, Občina Radovljica, Občina Žirovnica, EKOSEMENA, Inštitut za ekološke raziskave in trajnostni razvoj
Opis operacije:
Operacija se posebej osredotoča na dvig podjetniške aktivnosti in zagotavljanje ustrezne infrastrukture, s pozitivnimi spodbudami za višanje kakovosti življenja na podeželju in krepitvijo pestrosti podeželskega gospodarstva s pomočjo izvajanja ukrepov podpore raznolikemu podjetništvu na podeželju. S spodbujanjem ekološkega in biodinamičnega kmetijstva, vključevanjem ponudnikov v verige vrednosti ter promocijo ekološko pridelane hrane bo operacija prispevala k dvigu dodane vrednosti in razvoju novih izdelkov/storitev ter s tem k ohranjanju in razvoju podeželja.
V sklopu operacije bo ustvarjeno tudi novo delovno mesto, ki bo po zaključku operacije preko strokovnega dela v okviru Semenjalnice vezano predvsem na področje ohranjanja biodiverzite in strokovne ter trženjske podpore pridelovalcem.
Cilji operacije:
- izkoristiti endogene potenciale za razvoj dinamičnega konkurenčnega podjetništva,
- vzpostavitev inovativnega in celostnega modela ekološke semenarske »zadruge«,
- dvig deleža samooskrbe z ekološkim semenskim materialom kulturnih rastlin,
- prispevek k ohranjanju regionalne agrobiodiverzitete.
Aktivnosti operacije:
- vodenje in promocija,
- vzpostavitev infrastrukture in opreme,
- organizacija dela hranilnice, vzpostavitev pridelave semen in ohranjanje avtohtonih semen,
- pilotna vpeljava ekološke ponudbe v gostinske obrate.
Rezultati operacije:
- ustvarjeno novo delovno mesto,
- vzpostavljen in oblikovan nov podporni mehanizem ter minimalno 10 uporabnikov vzpostavljenega mehanizma,
- podpora ekološkim in biodinamičnim pridelovalcem ter podjetjem za dvig inovativnosti in razvoj mrež ter vzpostavljena mreža kooperantov – pridelovalcev semen ter ekoloških in Demeter certificiranih pridelkov.
Aktivnosti Občine Bohinj v projektu:
Tako vsebinski kot tudi finančni doprinos bo imela predvsem v sklopu aktivnosti, organizacija dela hranilnice, vzpostavitev pridelave semen in ohranjanje avtohtonih semen. Sodelovala bo pri angažiranju in financiranju zunanjega strokovnega izvajalca.
Po navodilih vodilnega partnerja bo sodelovala tudi v okviru drugih delovnih sklopov (npr. udeležba na projektnih sestankih, informiranje in obveščanje, delitev promocijskih daril …).
CLLD sredstva za leto 2019 so 2.570,87 EUR, lastna sredstva partnerjev v EUR (brez DDV) pa 453,6825 EUR. Naš delež je 7,9 %.
Operacijo delno financira Evropska unija iz sredstev Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP), pristop CLLD- izvajanje lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost, v programskem obdobju 2014-2020