Koronavirus – Psihosocialna pomoč - kontakti
Človek, ki pokliče, ni več sam.
TELEFON ZA POMOČ INFORMACIJSKE PISARNE OBČINE BOHINJ: 04 577 01 22
Občina Bohinj in Civilna zaščita Bohinj sta ob začetku poostrenih ukrepov za zajezitev epidemije COVID-19 vzpostavili poseben elektronski naslov in telefonske številke, preko katere deluje tudi strokovna skupina za socialno in psihosocialno pomoč. V okviru skupine deluje sodelavka iz področja sociale na Občini Bohinj z strokovno usposobljenimi prostovoljkami Mobilnega socialne servisa in Osnovne šole dr. Janeza Mencingerja. V kolikor bi se znašli v težavah, kjer potrebujete kakršnokoli pomoč lahko pokličete in pišete na enega od kontaktov:
04 577 01 35 - naročanje prehrambnih paketov in zdravil za ljudi/družine v samoizolaciji/karanteni – od 8. ure do 20. ure vse dni v tednu;
04 577 01 22 - informacije v zvezi s korona virusom - deluje v času od 8. ure do 15.ure;
pomoc@obcina.bohinj.si elektronski naslov za naročanje prehrambnih paketov in zdravil za ljudi/družine v samoizolaciji/karanteni in za informacije v zvezi s korona virusom.
Ob razglasitvi epidemije COVID-19 in uvedenih strogih ukrepih izolacije in samozaščite so se na pomoč odzvale številne organizacije, v nadaljevanju nekaj kontaktov, ki so vam lahko v pomoč v času epidemije:
DRUŠTVO PSIHOLOGOV SLOVENIJE: TELEFON ZA PSIHOLOŠKO PODPORO OB COVID-19: 041 443 443
Društvo psihologov Slovenije v partnerstvu z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje
in v sodelovanju s Slovensko krovno zvezo za psihoterapijo, Združenjem zakonskih in družinskih terapevtov, Združenjem psihiatrov pri Slovenskem zdravniškem društvu in Ekipo za psihološko pomoč pri Civilni zaščiti vzpostavlja Telefon za psihološko podporo ob epidemiji COVID-19 za prebivalstvo 041 443 443.
S telefonom želijo zagotoviti podporo ljudem, ki se v času epidemije in z njo povezanih kriznih ukrepov, soočajo z različnimi stiskami. Prek telefona bodo pomoč nudili izkušeni psihologi in psihoterapevti. Na povabilo k sodelovanju pri nudenju prostovoljne psihosocialne podpore se je do danes odzvalo več kot 200 strokovnjakov.
Telefon je namenjen krajšim pogovorom za:
- čustveno podporo pri obvladovanju tesnobe, strahu, jeze in drugih čustvenih stanj ter z njimi povezanih odzivov;
- podporo obolelim in svojcem oseb z boleznijo COVID-19;
- podporo ob izgubi bližnjega zaradi bolezni COVID-19;
- priporočila in podporo pri vzgoji otrok in izvajanju šolskih obveznosti v teh posebnih okoliščinah;
- podporo ob soočanju s partnersko krizo v času bivanja v izolaciji;
- razmislek o drugih duševnih spremembah, ki jih doživljamo v tem obdobju.
Telefon za psihološko podporo ob epidemiji COVID-19 bo obratoval vsak dan:
- delavniki: od 16h do 24h
- sobota in nedelja: 12h do 24h
Podrobneje je pomoč predstavljena v priloženem dokumentu.
OSNOVNO ZDRAVSTVO GORENJSKE – PSIHOSOCIALNA POMOČ: O30 450 664 (ali 665)
Tesnoba ob nevednosti je tisto, s čimer se v tem obdobju soočamo prav vsi. Pomembno je, da si pri obvladovanju naraščajoče zaskrbljenosti znamo pomagati in jo učinkovito obvladovati. Tudi tako skrbimo za svojo odpornost in krepimo telo.
V okviru mreže psihologov v Centrih za krepitev zdravja (CKZ) tudi v ZD Kranj Osnovno zdravstvo gorenjske odpira dve telefonski liniji za psihološko podporo prebivalcem v lokalni skupnosti.
Namen telefonskega svetovanja je nudenje osnovne psihološke podpore v času epidemije koronavirusa. Telefonska podpora se odvija v obliki (krajših) razbremenilnih pogovorov in ni namenjena poglobljeni (psihoterapevtski) obravnavi.
Pokličete lahko na 030-450-664 ali 030-450-665 od ponedeljka do petka med 9:00 - 12:00 uro ter 16:00 - 19:00.
RDEČI KRIŽ SLOVENIJE – PSIHOSOCIALNA POMOČ: 01 600 93 26
Zaradi epidemije, dolgotrajne socialne izolacije in negotove prihodnosti se vse več posameznikov v družbi spoprijema s številnimi strahovi, zato se je skupina psihoterapevtov odločila za nudenje brezplačne pomoči. Rdeči križ Slovenije – Območno združenje Ljubljana je odprlo posebno linijo za psihosocialno podporo vsem, ki v teh dneh občutijo stisko zaradi nastale situacije.
Brezplačna pomoč je na voljo vsak dan med 16. do 20. ure (tudi ob sobotah in nedeljah) na telefonski številki 01 600 93 26. Strokovno podporo vam nudijo prostovoljci psihoterapevti iz Slovenske krovne zveze za psihoterapijo. Z istim prostovoljcem ali prostovoljko se lahko dogovorite za ponovni klic, če si to želite.
V kolikor želite imeti zagotovljeno anonimnost se lahko po pomoč obrnete na to posebno številko.
V dogovoru z RKS-OZ Ljubljana lahko na objavljeno številko kličejo tudi občani Radovljice, Bleda, Bohinja in Gorij - področja delovanja RKS- OZ Radovljica.